1. klubové předběžné zkoušky barvářů v oblasti č. 7 – 15.10.2011

Zkoušky proběhly 15. října v honitbě Ládunk na hřebenech Krušných hor. Začátek a ukončení zkoušek bylo v horském hotelu „Lesná“ Přihlášených bylo 8 psů z toho jeden hannoverský a sedm bavorských barvářů. Všichni přihlášení psi kromě jediné, tříleté fenky, byli vrženi v roce 2010.

Zkoušky vedl vrchní rozhodčí Milan Pavlík, jako rozhodčí působili kolegové Jan Macek, Jan Školník, Miroslav Adam a Václav Zavaďák. Rozhodčím pomáhali dva čekatelé, kolegové  Prušovic a dr. Maślanka.

Po celou dobu zkoušek bylo nádherné, slunečné počasí a vzhledem k průběhu ( a výsledku) zkoušek bylo vše odbyto ve velmi krátké době. Lze konstatovat, že po stránce nosové byli psi připravení velmi dobře a většina na stopě uspěla se známkou 4. Tragédií byla ale disciplína „vyhledávání zvěře“, ve které 6 (slovy šest !!!) z osmi psů neuspělo. Někteří psi po vypuštění nesledovali dál stopu a při revírování odběhli jinam, prostě nejevili zájem o stopu po vypuštění. Zbytek psů stopu vypracoval, ale po navětření kusu téměř všichni zarazili a dál nešli. Bylo evidentně vidět, že o kusu vědí. Některý pes hlásil, některý „panáčkoval“ , další pobíhal doleva, doprava, ale ke kusu nešli. Někteří jedinci během následného příchodu ke kusu se schovali za vůdce. Zkoušky proto absolvovali pouze dva psi a to jeden ve III. ceně z důvodu problémům na stopě ( fenka 2x sešla se stopy a musela být opravena) a jeden pes v I. ceně s excelentním provedením téměř všech disciplín. Ten si také odnesl pohár pro vítěze klubových zkoušek.

Pořadatelům bylo líto, že přes dobrou organizaci zkoušek byly výsledky tak špatné. Projevila se zde zcela určitě špatná vycvičenost, resp. nedocvičenost psů. Z diskuze po ukončení zkoušek vyplynulo, že někteří psi byli cvičení  při vypouštění na velmi krátkou vzdálenost, často pouze na vzdálenost, kdy pes vůdce dobře viděl, někteří psi neměli téměř příležitost vidět během výcviku před zkouškami ulovený kus zvěře a podobně. Bylo až zarážející, jaký byl propastný rozdíl vidět některé tyto psy při práci na řemenu, kdy odváděli velmi dobrý výkon (často ohodnocený známkou 4) a žalostné předvedení prakticky stejné práce po vypuštění z řemenu. Jakmile pes ztratil jistotu přítomnosti vůdce za sebou, ztratil jistotu ve všem a selhal. Neúspěšní jedinci byli vesměs roční psíci, takže lze předpokládat, zvláště při dobrém provádění stopy, že po docvičení této disciplíny zcela určitě na zkouškách uspějí.

Na závěr poznámka autora: neúspěchy jdou na vrub nedocvičenosti psů, nikoliv obtížnosti disciplíny. Rozhodně si nemyslím, že situaci je vhodné řešit tím, že se do stopy přidá barva. Jediným řešením je věnovat pozornost výcviku psa.

MUDr. Maślanka

Výsledková listina:

Jméno psaČLProk narozeníMajitel/vůdceCenabody
Zora u Malšinského kamene BB/51342008Zdeněk Fiala III. cena186 bodů
Uczta z Krainy Przodków BB/5590 2010majitel : Josef Liška, vůdce : Jindřich Karlasneuspěl v disciplině „vyhledávání“
Asta Bokacie Quelle BB/53812010Ladislav Bečvář  neuspěl v disciplině „vyhledávání“
Demon od Laka jezera BB/54482010Špelina Josef neuspěl v disciplině „vyhledávání“
Eimy z Novodomských bažinBB/5424 2010majitel : ing. Janda, vůdce : Pavel Bejčekneuspěl v disciplině „vyhledávání“
Nina z Kmeťovej horárně HB/54462010Milan Šimáček neuspěl v disciplině „vyhledávání“
Cita Solotvinec  BB/55242010Josef Liška neuspěl v disciplině „vyhledávání“
Elixir z Novodomských bažinBB/54292010Antonín Herzán    I. cena234 bodů