Kurz ‘Jelenář’ 2018 a zkoušky v Mikulově v Krušných horách

Ve dnech 30.8. až 1.9. se konal v Krušných horách tradiční Jelenář – vůdce barváře. Pořadatelsky a organizačně vše zajišťovala oblast č. 1 a ani není třeba jmenovat, kdo se na této akci podílel. Jsou to stále stejní, kteří prostě udělají, co je třeba, aby vše proběhlo hladce a na potřebné úrovni. Kurz byl pojat především jako soubor teoretických a praktických informací, jak pracovat s barvářem od štěněte, až po případnou účast na soutěžích. Nicméně alespoň základní informace o výstavách, podmínkách chovu, dovozů, důležitosti členství v ISHV atd. byly rovněž součástí přednášek.
Pozitivem kurzu byl především zájem nových členů, nebo žadatelů o členství, kterých nakonec bylo 16. Celkem se na kurzu sešlo 35 lidí. Na přiložené společné fotografii zdaleka nejsou všichni účastníci. Zázemí na ubytování bylo v horské chatě Olympia v lyžařském areálu Telnice, kde se o nás příkladně staral obsluhující personál a personál kuchyně. Zázemí pro praktické ukázky bylo v honitbě MS Nakléřov v lokalitě zvané Liškárna.
Průběh – dopoledne po oba dny trochu nezbytné teorie, ale pak již především praktické ukázky v lese. Zakládání stop, práce s řemenem, navigace, pomůcky a oblečení, co a jak na Pb, IHb, ukázky jak vypadá soutěžní stopa, oblečení, základy práce se štěňaty a mladými psy, lanovka apod. Každý si mohl pomůcky doslova osahat a následně i vidět, k čemu a jak slouží. Lanovku využil každý, kdo byl se psem na kurzu a to od štěňat, až po juniory. Zejména u štěňat bylo potěšitelné, jak především BB reagovali a nebojácně „štvali a stavěli“ jelení zvěř. A svým majitelům i na krátké cvičné stopě předvedli, že při dobrém vedení jsou velmi rychle schopni využít vrozené stopovací vlohy. Ti zkušenější si mohli již vyzkoušet plnou stopu, tak jako na Pb. Ostatně většina absolventů kurzu se také mohla a zúčastnila sobotních Pb, které jsou tradičně i jako ukázka organizovány na závěr kurzu.
Ale nejen prací živ je člověk, večer nám proto zpestřila tradiční kapela Luboše Tipmanna. Byl tak prostor se i pobavit, pokecat, zeptat se a hlavně neřešit hlouposti. Večer byla krátká přednáška o vývoji Krušných hor v poválečném období – lesnictví, stavy zvěře a jak se vyvíjel počet barvářů v této lokalitě. Přednáškou určitě nenudil Standa Němec, krušnohorský pamětník. Ostatní zúčastnění Krušnohorci ho občas nějakou informací doplnili. Nějaký ten zajímavý dosled byl jenom na dokreslení např. od Honzíka Novotného, nebo Luboše Tipmanna, kde některé dosledy byly i mezinárodní a občas probíhaly za poněkud nestandardních podmínek. V pátek navečer byl navíc prostor pro poradu s vedoucími oblastí, kde se snad podařilo i objasnit některé postupy výboru. Probraly se návrhy změn ve stanovách a jejich důvody. V každém případě to bylo hodnoceno jako přínosné pro další činnost v klubu.
No a co na závěr. Účastníkům se akce líbila, snad jim i významně pomohla jak dál a sejdeme se s nimi na úspěšných Pb a případně i dalších klubových akcích, ale zejména alespoň občas při dosledech v honitbách.  Pár fotografií také dokresluje, jak vše probíhalo.
Touto cestou chci za výbor a zejména účastníky ještě jednou poděkovat pořadatelům.
Norbert Pelc


PB v Mikulově v Krušných horách na závěr kurzu Jelenář – vůdce barváře.
Zkoušky proběhly tradičně první sobotu v září konkrétně 1.9. jednak jako závěrečná ukázka kurzu Jelenář, ale také jako vzpomínka na letitého pořadatele těchto zkoušek Honzu Sochora. Proto i místo bylo tradiční na Vitišce. Zázemí bylo ve stanu, kde byl také samoobslužný bufet a kde se také nakonec vše administrativně dokončilo.
Počasí sice nebylo hrozné, ale moc nám také nepřálo, drobně pršelo vlastně celý den. Ale barvářníci nejsou cukrové panenky a tak jsme se nerozpustili. Na Pb se přihlásili 4 vůdci se svými svěřenci a všichni se také na Pb dostavili. Nezbytná přejímka dokladů, psů a posouzení jejich stavu a mohlo se zahájit. Rámec zkoušek byl velmi pěkný, díky kurzu velká korona, trubač a pak již se ujal práce sbor rozhodčích v osvědčené partě Jeřábek, Tipmann a Buršík. Začalo se tradičně stopami a tady již mohli účastníci kurzu přímo vidět, jak to na Pb má, ale také i může probíhat a dopadnout. Od výkonu v první ceně až po neúspěch. Ale to také patří k práci s barvářem a je třeba s tím počítat. Všichni vůdci umožnili koroně podívat se na výkon jejich svěřence a tak měli vše jako na dlani. Neúspěchy nebyly přímo na stopách, tak že docvičíme a příště to již klapne.
No a jak to nakonec dopadlo, bylo to od první ceny na stopě číslo 1 až po neobstál na stopě č. 4. Vítězem zkoušek se stal Luboš Vodolán se svojí BB Brita od naší kapličky v I. ceně s počtem234 bodů, jeden BB hodnocen v II. ceně, jeden ve III. ceně a jediný zúčastněný HB bohužel neobstál.
Závěr byl slavnostní a vše dokreslují přiložené fotografie.
Proto příště na Vitišce opět za rok Horidóóó.